Malterisanje

Malterisanje se vrši u tri sloja:grubi špric, srednji sloj, završni sloj. U prvom sloju se nabacuje tzv. “grubi špric” koji služi kao podloga grublje teksture, koja će na sebe lakše vezati sledeći sloj. On ujedno i služi kao veza između dva, po sastavu potpuno različita, elementa kao što su zid od opeke i krečno-cementni malter.

-Kao srednji sloj nanosi se krečno-cementna mešavina koja čini jezgro maltera odprilike do debljine traka. Nanosi se fanglom a zatim zaglađuje klasičnim “gleterom”. Ova smesa je dosta gusta za razliku od one koja ide kao završni sloj.

-Na kraju se za završni sloj spravlja tekuća mešavina koja služi za fino zaglađivanje površine (perdašenje). Ta smesa se onda fanglom nabacuje na zid i fino zaglađuje sa “gleterom” koji ima sunđer. Prskanjem vodom uz pomoć četke se dobija još mekša površina za obradu i za ujednačenu strukturu površine.

Nanošenje maltera na zid može biti:

 mašinski , malter se spravlja u mešalici iz koje se pneumatskim putem transportuje do radnog mesta i kroz pištolj, u mlazu, nabacuje na zid, a radnik gladilicom (perdaška) sloj ravna i oblikuje. 

 -ručno, malter se spravlja u mešalici i do radnog mesta doprema u metalnoj ili drvenoj kadici (tekme) iz koje ga radnik zahvata velikom kutlačom (fangla) i iz nje mistrijom vadi, nabacuje na površinu zida i razastire u tankom sloju. 

Vrste maltera

Maltere delimo na proste i složene.

Prosti malteri u svom sastavu imaju samo jedno vezivo i po njemu nose naziv – krečni, gipsni, cementni itd.

Složeni malteri se spravljaju sa dva ili više veziva i nazivaju se još i produžni malteri – cement i kreč, kreč i cement,gips i kreč, ali ne i gips i cement.

Svojstva maltera najčešće zavise od veziva i ispune, količine vode, učešća aditiva itd. Izbor sastavnih materijala zavisi od potreba, uslova eksploatacije i sredine u kojoj će objekat egzistirati. 

Krečni malter

 Krečni malter se koristi za zidanje i za malterisanje. Ako se koristi za zidanje zidova od cigala pravi se od 1 dela kreča (hidrirani kreč) i 3 ili 4 dela peska. Prečnik zrnaca peska bi trebao biti nešto veći ali ne preko 4mm.

                               K:P= 1:1 do 1:4 (najčešće 1:3)

 Kada nam treba malter za malterisanje pravimo ga u odnosu 1 deo kreča i 1 ili 2 dela peska. Ovi malteri nisu preterano čvrsti. Pri štemovanju lako se skida malter pretvarajući se u prašinu.

                              K:P= 1:1 do 1:2 (najčešće 1:2)

Ovaj malter nije postojan u vodi i pod uticajem vlage brzo propada 

Cementni malter

 Cementni malter se dobija tako što se pomeša 1 deo cementa i 3 do 4 dela peska uz dodatak adekvatne količine vode.

                              C:P= 1:1 do 1:4 (najčešće 1:3)

 Ovaj malter je pogodan za korišćenje u vlažnim prostorijama jer to ne utiče na njegovo stvrdnjavanje. Ovakav malter je velike čvrstoće i nepropustan je za vodu.

 Cementni malter se koristi za zidanje i u letnjim mesecima pri velikoj vrućini neophodno ga je zalivati vodom da ne bi ispucao.

 Cementni malter počinje “vezati” za 15-30 minuta tako da je neophodno brzo raditi ili ne mešati velike količine maltera. Itd. 

Gipsani malter

 Gipsani malter je mešavina samo gipsa i vode ili mešavina 1 dela građevinskog gipsa i 2 dela peska uz dodatak vode.

                                    G:P = 1:2

 Ovaj malter se ne upotrebljava za zidanje već samo za malterisanje. Najčešće se koristi za saniranje nekih nepravilnosti na unutrašnjim zidovima. Pošto

gips upija vlagu iz vazduha koristi se pre svega uzatvorenim i suvim unutrašnjim prostorijama. 

Produžni cementni malter-cementnokrečni malter

 spravlja se od cementa kao glavnog veziva i kreča kao dodatka, peska i vode.

                               C:K:P = 1:1:5; 1:2:5; 1:3:6; 1:3:9;

 Osobine produžnog cementnog maltera:

Malter sporije vezuje i očvršćava od cementnog maltera, postaje mnogo plastičniji tako da se s njim može lakše raditi, manje puca pri sušenju i otporan je prema

prodiranju vlage, smanjuje cenu malteru. Spravlja se tako što se dobro izmešanom cementnom malteru doda odgovarajuća količina gašenog kreča. Ako

se malter spravlja sa hidratizovanim krečom, onda se on dodaje izmešanom cementu i pesku nasuvo, pre nego sto se pomeša sa vodom. 

Produžni krečni malter

 Glavno vezivo produznog krecnog maltera je kreč, a cement se koristi samo kao dodatak. Spravlja se tako što se pesak i cement mešaju nasuvo, pa se

dodaju krečnom mleku. Ako se upotrebljava kreč u prahu, svi sastojci se najpre mešaju nasuvo, pa se zatim dodaje potrebna količina vode.

 Osobine produžnog krečnog maltera:

Brže vezuje, ima veću čvrstoću od krečnog maltera, a otporan je na vremenske uticaje. Po osobinama se priblizava cementnom malteru ali za očvrscavanje treba više vremena. Može se uspešno upotrebiti šest do deset časova posle spravljanja, a da osetno ne smanji moć vezivanja. Ako je kreč masniji, potrebno je dodati više cementa nego kad je postan. 

Gipsno-krečni malter

 spravlja se mešanjem gipsa kao glavnog veziva, kreča kao dodatka, peska i vode.

                                     G:K:P = 1:1:5; 1:2:6; 1:3:9;

 Osobine gipsno-krečnog maltera:

Prisustvo kreča u ovom malteru obezbeđuje bolju ugradljivost i obradivost malterske smeše. Spravlja se tako što se najpre mešaju kreč, pesak i voda a

gips se dodaje na kraju, neposredno pred upotrebu maltera. Ovaj malter nije pogodan za spoljašnja malterisanja kao ni za zidanje zidova koji će biti izloženi vlazi. 

Dekorativni (plemeniti) malteri se koriste za završnu obradu zidova sa spoljašnje i unutrašnje strane.

Najčešće se prodaju kao suve mešavine kojima se dodaje samo voda pred samu ugradnju. Sastoje se od veziva (najčešće cement bele ili siveboje), agregata (mleveni kamen u boji, različite granulacije), postojanih oksidnih boja. Da bi se malter mogao Pikovati (okljucavati), Štokovati (okrnjavati), Šarirati (brazdati) ili Brusiti (šmirglati), mora dobiti neophodnu čvrstoću pa se nakon nanošenja i primarne obrade obično čeka 5-7 dana. 

Telefon 062 815 67 27

 

Make a free website with Yola